تبلیغات
نجات و احیای سرزمین کاسپین - همگام سازی ماه حرام با کار کشاورزی

همگام سازی ماه حرام با کار کشاورزی

پنجشنبه 4 تیر 1394 09:33 ب.ظنویسنده : مازندران گیلان

 

فلسفه ماه حرام:

همانگونه که میدانیم بخش­های پهناوری از سرزمین عربستان (از جمله مكه) خشك و غیرقابل كشت بوده و مردم برای ادامه زندگی مجبور بودند كه از مناطق قابل كشت و زرع، خواروبار و مواد خام وارد كنند و در عوض مصنوعات خود را به آن مناطق صادر نمایند. لذا نیاز بسیاری به بازرگانی داشتند و بازرگانی هم ادامه نمی­یافت مگر با رفت و آمد كاروانها. ولی چون اعراب بیابان گرد گرسنه بوده و هیچ گونه امكاناتی نداشتند بنابراین چونكه اینكاروانها برای آنها یك لقمه چرب بشمار می­آمد به كاروانها حمله­ور می­شدند و اموال بازرگانان و شتران آنها را به غارت می­بردند. به دلیل این خطرات بود كه اعراب قانونی نانوشته وضع كردند كه طبق آن هر سال چند ماه از جنگ و دستبرد بازداشته می­شدند و آن قانون را پذیرفتند. همانطور كه از گفته بالا برمی­آید: قانون ماه حرام از ویژگی­های زندگی مردم جزیره العرب ناشی می­شد.

ماه حرام در تمام عربستان یكی نبود و هر منطقه به مناسبت فصل گشایش بازار عمومی، ماه­های حرام مخصوص داشت. و در مكه ماه­های حرام عبارت بود از ماه یازدهم و دوازدهم یعنی ذیقعده و ذیحجه و ماه اول یعنی ماه حرام و ماه هفتم سال یعنی رجب المرجب.

ماه­های حرام در قسمت­های مختلف عربستان از جمله در مكه و مدینه دارای احترام زیاد بود و هیچكس در ماه­های حرام به كاروان­ها و همراهان آن حمله نمیكرد.

از آنجا كه دین مبین اسلام مخالف كشتار و خونریزی مگر در موارد استثنا می­باشد قانون ماه حرام را پذیرفته و به آن احترام گذاشته است ولی استثناهایی نیز بر آن قایل شده است. از جمله آیه 215 سوره بقره كه برگردان فارسی آن چنین است:

از تو از ماه حرام وجنگ و خونریزی در آن می­پرسند و تو بگو كه در آن ماه جنگیدن گناهی بزرگ است زیرا مردم را از رفتن به خانه خدا باز می­دارد و كسی كه مردم را از این كار بازدارد به خدا كفر ورزیده است اما در نظر خداوند، بازداشتن مردم از اندرون شدن به مسجدالحرام و یا بیرون كردن مردم از آن از جنگ كردن در ماه­های حرام وخیم­تر است. (ای محمد) فتنه درست كردن بدتر از جنگ در ماه حرام است.

این آیه دودلی پیغمبر را از بین برد و ایشان پس از دریافت این آیه یافتند كه در هر مورد كه می­باید دستور خداوند در راه پیشرفت دین اسلام انجام شود شكستن بایسته­های مرتبط با ماه حرام درست و پسندیده است.

از این آیه برمی­آید كه در هر مورد كه می­باید دستور خداوند در راه پیشرفت دین اسلام به موقع اجرا گذاشته شود نقض مقررات مربوط به ماه­های حرام جایز است.

در بند بالا در مورد  شكل گیری ماه حرام و برخورد اسلام با آن توضیح داده شده است و در بندهای زیر قصد داریم تغییر زمان ماه حرام با توجه به مكان و شرایط زندگی ساكنان دیگر مناطق بخصوص روستاییان شمال كشور را بررسی كنیم.

 

زمان، شرایط، و مكان كشاورزی:

كاشت و برداشت برنج همواره با جنب و جوش فروان و بكارگیری وسایل نقلیه موتوری كندرو همراه می‏باشد. زمان كاشت معمولا در فروردین­ماه و زمان برداشت در مردادماه می­باشد، در این زمانها كه مردم دیگر استانها به گشت و گذار و سفر می­پردازند كشاورزان مناطق شمالی كشور مشغول كار طاقت فرسا هستند. حدود 45 درصد از مردم مازندران و گیلان را كشاورزان تشكیل می­دهند كه كشاورزی خصوصا برنج تنها منبع درآمد آنها میباشد. همانطور كه می­دانیم برنجكاری زحمات بسیار زیادی دارد و از لحظه شروع فعالیت تا برداشت و فروش محصول با استرس زیادی همراه است.  


 آمار تصادفات، خصوصا تصادفات كشاورزان:

در فروردین ماه و مردادماه كه همزمان با كاشت و برداشت برنج است سفر به استان­های شمالی بیش از پیش می­شود و از آنجا كه توریستها آشنایی كمی با جاده­های مازندران و شرایط حاكم بر جاده­ها دارند آمار تصادفات زیاد شده كه بیشترین قربانیان تصادفات، روستاییان و كشاورزان می­باشند. به عنوان مثال جاده آمل-فریدونكنار كه راه دسترسی به فریدونكار، سرخرود و تقریبا محمود آباد از آمل است تصادفات وحشتناكی با سرعت بسیار بالا به وقع میپیوند. هرچند سهمی از این تصادفات به عدم استاندارد بودن راه برمی­گردد، ولی با توجه به آمار 90 درصد اشتاباهات انسانی در بروز تصادفات جاده­ای همچنان انسان سهمی بزرگ در ایجاد تصادفات دارد.

مرتبط كردن با ماههای حرام:

همانطور كه در قسمت "فلسفه ماه حرام" آمده است شرایط زندگی و طریقه امرار معاش ساكنان مناطق در تعیین زمان ماه حرام ركن اصلی می­باشد و از نظر اسلام به خاطر جلوگیری از خونریزی و احترام به قوانین اعراب پذیرفته شده است و زمان آن میتواند دچار استثنائاتی گردد.

از آنجاكه كشاورزی تنها راه امرار معاش 45 درصد از ساكنان مناطق شمالی كشور و فروردین ماه و مرداد ماه زمان اصلی آن می­باشد میتوان فروردین ماه و مرداد ماه را جزو ماههای حرام قرار داد و قوانینی برای وسایل نقلیه تندرو قرار داد تا جان كشاورزان برای خوشگذارانی عده­ای به خطر نیفتد و حفظ شود. 


برچسب ها: ماه حرام ، تصادف ، کشاورز ، تغییر زمان ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 10 تیر 1394 10:44 ب.ظ

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر