تبلیغات
نجات و احیای سرزمین کاسپین - محو شدگان در لغت آریایی

محو شدگان در لغت آریایی

چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 09:48 ب.ظنویسنده : مازندران گیلان

 


همیشه برایم یک سوال بود که "چرا جوانان سرزمین کاسپین در مورد اساطیر و افسانه های خود کاملا ناآگاه هستند و هیچ توجهی بدان ندارند ولی عاشق این هستند که به آنها بگویند آریایی؟"

امروز فرصتی پیدا کردم تا در مورد پیدایش لغت آریایی جستجویی انجام دهم و مطالبی را گردآوری کردم. در آخر کار هم منابع ذکرشده اند.

ایران قبل از ورود آریاییها:

انگار کشور ایران قبل از ورود آریائیها، برهوت و بیایان کامل بود و تمام بناها و آداب و رسوم نشات گرفته از آریائیهاست. زبانها و رسوم موجود در کشور ایران به هر نحوی باید به زیرشاخه های زبان فارسی و قوم فارس ربط پیدا کنند و در آخر هم همه بی هیچ چون و چرایی به آریائیها وصل شوند. انگار تمامی اقوام در برابر آریائیها شکست خورده هستند و از بین رفتند.

لغت آریائی:

کاربرد اولیه اصطلاح «آریایی» در قرن نوزدهم و اوایل قرن بیستم منحصراً برای اشاره به «هندواروپایی زبانان اولیه» بود. نظریه و اصطلاح آریایی در زمان پیدایش خود به سادگی یک مفهوم زبان‌شناختی و فاقد مفهوم نژادی/ قومیتی بود، اما بعدها این اصطلاح بصورت یک ایدئولوژی برای تحریک حس نژادپرستی در انگاره‌ها و اهداف استعماری و سلطه‌گرایانه قرار گرفت.

آریایی و استعمار بریتانیا در ایران

سیاست‌های استعماری و آریاپرستانه بریتانیا همزمان با هند در ایران نیز متداول شد. بانی این ترفند در ایران یکی از زرتشتیان هند به نام اردشیر جی ریپورتر بود که عامل ارتباطی و اجرایی برنامه‌های سلطه بریتانیا در ایران، و نیز جاسوس و رئیس سرویس مخفی اطلاعات بریتانیا در ایران بود.

یکی از برنامه‌های اردشیر ریپورتر، القا و اجرای نظریات نژادپرستانه بریتانیایی در ایران بود. او از جمله وظیفه داشت که نام «آریا» و «نژاد آریایی» را که مطلقاً برای ایرانیان ناشناخته بود، رواج و گسترش دهد تا «بخشی از ایرانیان خود را از نژاد آریایی بدانند»

این در حالی است که نام‌های «آریا» و «آریایی» هرگز در شاهنامه فردوسی و متون کهن ایرانی بکار نرفته‌اند. همچنین عده­ای  بیتی را به فردوسی منسوب کرده‌اند تا بتوانند سکوت شاهنامه و فردوسی در قبال نام و مفهوم ساختگی «نژاد آریایی» را به‌زعم خود جبران کنند و سندی از شاهنامه برای آن ترتیب دهند: «پدر در پدر آریایی نژاد/ ز پشت فریدون نیکو نهاد».

به دنبال این ماجرا، نخستین رگه‌های ملی‌گرایی/ ناسیونالیسم متعصبانه ایرانی را می‌توان در نوشته‌های سده نوزدهم اشخاصی نظیر میرزا فتحعلی آخوندی/ آخوندزاده و میرزا آقاخان کرمانی پیدا کرد. ناسیونالیست‌های ایرانی همسو با دیدگاه‌های شرق‌شناسان و القائات استعماری بریتانیا تمایل به اثبات برتری مردمان آریایی و متقابلاً تحقیر دیگر اقوام را دارند. آنان از شاهنشاهی‌های آرمانی باستانی که البته فقط منحصر است به هخامنشیان و ساسانیان، داد سخن سر می‌دهند.
ریشه این مساله به احساس حقارت و سرخوردگی ناشی از عقب ماندگی ایران در مقایسه با اروپائیان ، در میان روشنفكران و نخبگان ایرانی برمی گردد. به این شكل كه آنان بجای ریشه یابی و كشف علل واقعی عقب ماندگی كشور و پیدا كردن راه چاره برای آنها سعی در فرافكنی ضعفها و شكستهای ایرانیان نموده و گناه را بگردن دیگر اقوام (و بالطبع غیر متمدن انداخته) و با وصل كردن خود به اروپائیان و با بهره گیری از ایده نژاد آریا تقلید بی چون و چرا از آنان را تنها راه چاره دانسته و سركوب دیگر ملل غیرِ فارسِ ایرانی را یگانه راه اتحاد و ترقی ایران معرفی نمودند.

نکاتی برای مسخ شدگان:

لازم است به مسخ شدگان در برابر فرهنگ فارسی یادآور شد که در تمدن 2500 ساله فارسها ادعا دارند، بیشتر شاهان ترک بودند و بعضی نیز از سرزمین کاسپین بودند و تعداد بسیار کمی فارس بودند. قیامهای بزرگ بر ضد اعراب، در سرزمین کاسپین (مازیار) و آذربایجان(بابک) صورت گرفت. آنجا که فارسها برای خوشآیند خلفای عرب، به عربی صحبت میکردند، در سرزمین کاسپین به زبان محلی خویش حرف میزدند و این کاسپینها بودند که ایران را از شر اعراب نجات دادند.

بهتراست کمی به جنگهای گیلان یا مازندران با فارس و چگونگی کشتار وحشیانه مردم کاسپین توسط فارسها پرداخته شود که نمونه اش در شاهنامه هست. و همچنین نابودی سلسله کادوسیان و کشتار بیرحمانه مردم توسط قاتلِ خونخوار کوروش کبیر.

من فارس نیستم، از نژاد متوهم آریایی هم نیستم. من از اقوام کاسپی هستم که امید دارم با ایجاد خودباوری در مردمان سرزمینم به احیای زبان و فرهنگمان دست پیدا کنم.

 

منابع:

http://ghiasabadi.com/aryans.html

http://ghiasabadi.com/3574.html

http://www.asriran.com/fa/news/208807

 


برچسب ها: نژاد ، آریا ، کاسپین ،
آخرین ویرایش: چهارشنبه 16 اردیبهشت 1394 10:00 ب.ظ

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر