تبلیغات
نجات و احیای سرزمین کاسپین - زبان تبری نشانه هویت و تاریخ مردم طبرستان

زبان تبری نشانه هویت و تاریخ مردم طبرستان

جمعه 10 مهر 1394 05:41 ب.ظنویسنده : مازندران گیلان

 

زبان تبری نشانه هویت و تاریخ مردم طبرستان

ایجاد زبان و تکامل

زبان وسیله ارتباط انسانها با یکدیگر است. این ارتباط در اوایل بصورت ایما و اشاره بوده و به ترتیب تکامل پیدا کرده و به صورت جمله درآمده است. حال هر گروهی از انسانها که کنارهم بودند دارای لغات متفاوت و دستورات متفاوتی شدند علاوه بر این بنابر شرایط محیطی در ظاهر صحبت نظیر روند صحبت، شلی-سفتی، تن صدا و ... نیز اختلافاتی ایجاد شد.

زبان بنابر کار و فعالیت مردم آن منطقه بعبارتی صاحبان آن زبان، تکامل پیدا کرد و دارای دستورات و لغات گشت.برای مثال در مازندران اصطلاحات کشاورزی و دامپروری تکامل یافته است.

بطورکل پویایی زبان به صاحبان آن و استفاده از آن در زندگی روزمره بستگی دارد. با شروع انقلاب صنعتی و پیدایش علوم جدید، کشورهایی مبدا در این زمینه، مجبور به ساخت واژه­های جدید و تغییرات دستوری شدند که باعث پویایی زبان آن کشورها یا مناطق شد. مردم کشورهای دیگر چون واژه­های مرتبط با علوم جدید را بطور کامل درک نکردند و یکباره در مسیر سیل واژه­ها قرار گرفتند یا واژه­ها را بدون تغییر استفاده کردند یا واژه­های بی­معنی ابداع کردند. بعنوان مثال کامپیوتر از فعل کامپیوت بدست می­آید که رایانه جایگزین آن شده است. برای هلی­کوپتر واژه چرخ­بال اختراع شده است ولی برای مشتقات ناشی از این وسیله اختراعی، نظیر؛ هلی­برد، هیچ کلمه­ای ساخته نشده است. همین حالت باعث به چالش کشیده شدن زبان فارسی شده است و باید گفت از دویست سال قبل تاکنون تکاملی در زبان فارسی ایجاد نشده است.

علل گرایش به زبانی غیر از زبان مادری:

از عواملی که باعث ایجاد گرایش به زبانی دیگر می­شود می­توان به

1-    قدرت سیاسی-نظامی: در گذشته، حکومت­های استعمارگر قلب حاکمیت و اقتصادی کشورهای مستعمره را در اختیار داشتند و داد و ستد به زبان آنها انجام میشد. مردم کشورهای مستعمره خود را پست تر از آنان می­پنداشتند و برای ارتباط با آنان مجبور به یادگیری زبان کشورهای استعمارگر شدند. بطور مثال عموم مردم در سرتاسر کره خاکی علاقه شدیدی به یادگیری زبان انگلیسی دارند.

2-      قدرت فرهنگی: قدرت فرهنگی بیشتر در سطوح متوسط به پایین حکمفرماست و بعلت اینکه فرهنگ بومی را ضعیفتر از فرهنگ بیگانه میدانند، سعی می­کنند با یادگیری زبان آن کشور احساسات خود را بیان کنند. بعنوان مثال گرایش بی سابقه ایرانیان به یادگیری زبان ترکی استانبولی به علت سریال های ترکی ماهواره ای را می­توان نام برد.

3-    قدرت علمی؛ تحصیلکرده­ها سعی می­کنند با توجه به گرایش تحصیلیشان، زبان کشوری را که در این زمینه پیشرفته تر است یاد بگیرند و به نوعی زبان مادری را ناتوان در بیان واقعی جملات تخصصی می­دانند. بعنوان مثال دانشجویان حقوق بیشتر تمایل به زبان فرانسه دارند.

براستی باید گفت هیچ یک از زبانهای موجود برای ایجاد ارتباط بر دیگری برتری ندارد. و متکلمان آن زبانها برای پوشش گذاشتن بر کاستی اجتماعی خود، سعی در یادگیری زبان بیگانه دارند. این افراد به جای اینکه خود و اجتماعشان را اصلاح کنند، به راحت ترین راه ممکن یعنی فراگیری زبان بیگانه قناعت میکنند.

زبان مادری و مقابله با تهاجم فرهنگی:

هر زبانی دارای افسانه­ها، داستانها و قهرمانهایی است که نگهبان فرهنگ و آداب و رسوم منطقه است، مانند سرخپوستان، اسکاتلندی­ها، وایکینگ ها، چینی­ها و ... . کشورهای با پیشینه تاریخی کم نظیر آمریکا نیز با ساخت فیلم از رمانهایی که حتی 200 سال هم از قدمتشان نمی­گذرد سبک زندگی آمریکایی را بطور کامل بر مردم جهان خورانده­اند که شخصیتهایی همچون باربی، سیندرلا، راکی و رامبو از این دست می­باشد.

در مازندران هم افسانه مینا و پلنگ، آرش، مازیار و ... را می­توان نام برد. مینا و پلنگ شبیه به افسانه ای نظیر زیبای خفته، سیندرلا است و مازیار نظیر فرمانده آزادی بخش اسکاتلند در فیلم مل گیبسون و آرش نظیر شخصیت راکی است، شخصیتهایی که قدمتشان بسیار بیشتر از نمونه­های خارجی آن می­باشد. وقتی که کودک یا جوان مازندرانی، اسطوره­های خود را بشناسد خود را در برابر شخصیتهای بیگانه نظیر راکی، رامبو، سیندرلا حقیر و بی هویت نخواهد دید و تهاجم فرهنگی با شکست مواجه خواهد شد.

اخیرا فیلم­های چینی و کره­ای در تلویزیون زیاد پخش می­شود بطوری که بر طرز لباس پوشیدن و خیاطی نیز تاثیر گذاشته است.

برهم کنش زبانی

زبان رسمی کشور را در نظر بگیرید، این زبان بطور کل با زبان باستانی اش متفاوت است و مطمعنا برای افراد باستان ساکن در ایران نامفهوم است، بدین دلیل که 66 درصد واژگان، عربی است و زبان عربی حتی بر دستور و ساختار زبان فارسی تاثیر گذاشته است، همچنین بطورکامل از الفبای عربی برای نوشتار استفاده می­شود. تا آنجا که شاید افراد باستان، زبان فعلی را گویشی از عربی می­پنداشتد.

جالب اینجاست که زبانهای قومیتهای ایران، در برابر واژه­های بیگانه (عربی، انگلیسی و ...) و حتی زبان فارسی مقاومت می­کند و کلمات با کش و قوس­های فراوان و با تغییرات زیاد در آوا و حروف مجوز ورود در زبان­های بومی ایران را می­یابند. این حالت زبانی را میتوان به پویایی بیشتر و برتری زبان­های بومی ایرانی نسبت به زبان فارسی رایج دانست.

 

آیا لهجه بد است؟

هر زبان دارای صامت و مصوت­هایی می­باشد که گرچه در ظاهر شبیه به دیگر زبانهاست ولی در باطن و نوع تلفظ متفاوت است به همین دلیل وقتی متکلم به زبانی دیگر تکلم می­کند، دچار لهجه می­شود. وقتی یک آلمانی، انگلیسی صحبت می­کند یا یک مازندرانی، انگلیسی صحبت می­کند دچار لهجه می­شود. این حالت مطعنا نباید باعث تمسخر یک آلمانی یا مازندرانی توسط انگلیسی زبان شود. و قطعا فرد انگلیسی زبان می­داند که وی چنانچه به آلمانی یا مازندرانی صحبت کند نیز دچار لهجه خواهد شد.

بعنوان مثال صحبت کردن "الن ایر" (سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا) را بیاد بیارید کسی از وی برای اینکه استرس را سر اولین حرف کلمه میگذارد و یا بعضی کلمات را انگلیسی بیان میکند و یا اینکه در دستور یا صرف فعل اشتباه میکند، ایراد نمی­گیرد. این مشکل ناشی از باور و درک پایین مردمی است که فکر می­کنند زبانی که قدرت سیاسی /طبقاتی/ سرمایه ای و... بیشتری دارد، برتر است و بقیه زبانها بدرد نمیخورند.


برچسب ها: زبان ، تبری ، گلکی ، هویت ،
آخرین ویرایش: جمعه 10 مهر 1394 05:43 ب.ظ

 
شنبه 9 آبان 1394 04:07 ب.ظ
زبان تبری یکی از زبان های باستانی ایرانه . زبان های فارسی، تبری،گیلکی،کوردی ولری و بلوچی از یک خانواده هستند . درایران به جز ترکی که جزو زبان های آلتایی هست و عربی که جزو زبان های سامی هست سایر زبان ها از یک ریشه اند و همه جزیی از خانواده زبان های ایرانی هستند

به تارنگار من هم سر بزنید درباره گردشگری و تاریخ ایرانه.
پنجشنبه 16 مهر 1394 11:05 ب.ظ
ســــلام !
وبلاگتان زیباست!

ما برای کاربرانی که از آنتی ویروس نود 32 استفاده میکنند ، برنامه ای طراحی کردیم که بتوانند جدیدترین یوزرنیم و پسورد نود 32 را تنها با یک کلیک دریافت کنند.
این برنامه نیاز به نصب ندارد و حجم آن کمتر از 100 کیلوبایت میباشد و هیچگونه تبلیغات مزاحم به همراه خود ندارد!
با دانلود این برنامه از این پس تنها با یک کلیک و در کمتر از 3 ثانیه جدیدترین یوزر و پسورد آنتی ویروس خود را دریافت کنید.
این برنامه کاملا رایگان میباشد و دائما پشتیبانی و آپدیت میشود.
امکاناتی دیگر مانند مشاهده قیمت ارز و طلا و مشاهده جدول لیگ برتر و ... نیز به نرم افزار اضافه میشود.
برای دانلود به وبلاگ ما بیایید.
لطفا برای حمایت از ما ، وبلاگ ما را لینک کنید.
موفق باشید
یکشنبه 12 مهر 1394 10:49 ق.ظ
ما الگوریتم جدید گوگل را کشف کردیم
.
.
.
لاین بلاگ اولین سیستم وبلاگ دهی رایگان و سازگار با الگوریتم جدید گوگل می باشد
تمام وبلاگ های ایجاد شده در لاین بلاگ در خطوط اول گوگل هستند
شما هم یک وبلاگ پربازدید داشته باشید
با ساخت وبلاگ در لاین بلاگ مطالب شما در صفحات اول گوگل خواهد بود
فقط یک بار امتحان کنید
ما وبلاگ شما را رایگان سئو می کنیم

http://lineblog.ir/
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر