تبلیغات
نجات و احیای سرزمین کاسپین - واکنش مردم(قومیتها، گروهها) در برابر فیلم­ها و واکنش حکومت در برابر قومیتها

واکنش مردم(قومیتها، گروهها) در برابر فیلم­ها و واکنش حکومت در برابر قومیتها

سه شنبه 19 آبان 1394 08:55 ب.ظنویسنده : مازندران گیلان

 

واکنش مردم(قومیتها، گروهها) در برابر فیلم­ها و واکنش حکومت در برابر قومیتها

مقدمه

در سالهای اخیر برخی از فیلم­ها به خاطر آنچه توهین به قومیتها یا گروهها نامیده می­شود، باعث ایجاد ناآرامیها و اعتراضهایی شده است و بسته به قدرت و نفوذ آن قوم یا گروه، پخششان متوقف شد.

در زیر به بررسی تعدادی از این فیلمها و جهت گیری مردم در برابر آن فیلم و حکومت در برابر مردم پرداخته شده است.

ترکها

کلیپ طنز 7 دقیقه­ای و مناسب برای کودکان به نام فیتیله از شبکه 2 پخش می­شود، فرماندار، استاندار، شورا و بعبارتی مسئولین ترک زبان شروع به مخالفت میکنند و در همان شب روسای صدا و سیما و کلیه عوامل شبکه دو از رئیس تا آبدارچی را جلوی تلویزیون مجبور به عذرخواهی می­کنند. روز بعد، مردم عادی ترک زبان شروع به اعتراض می­کنند، کمیسیون امنیت ملی تشکیل میشود، دوباره تعداد بیشتری از روسا تا وزیر به عذرخواهی از ترک زبانان می­پردازند و هربار که تلویزیون را روشن می­کنی می­بینی در رابطه با توهین به ترکها برنامه دارند و دارند عذرخواهی میکنند.

نتیجه: از بالا تا پایین حکومت از رئیس تا آبدارچی، از ترک زبانها عذرخواهی کردند. 3 نفر از روسای شبکه ها برکنار شدند، چندین جلسه و نشست در تلویزیون برگزار شد. عوامل ساخت فیتیله که بیش از 25 سال سابقه فعالیت در حوزه کودک دارند از کار برکنار شدند.

پزشکان

فیلم "در حاشیه" عنوان سریال تلویزیونی طنزی به کارگردانی مهران مدیری است که در ۹۰ قسمت ۴۰ دقیقه‌ای، تهیه شد و در نوروز ۱۳۹۴ از شبکه ۳ سیما به نمایش درآمد.

با گذشت اندک زمانی پس از آغاز نمایش سریال «در حاشیه» مهران مدیری، پزشکها دست به اعتراض و ایجاد کمپین زدند. همچنین لایه های بالایی جامعه پزشکان نیز واکنش تندی به این سریال طنز نشان داد بطوریکه رئیس سازمان نظام پزشکی با انتشار نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان صداوسیما، واکنش بسیار تندی ‌به این مجموعه کمدی نشان داد، نقدهایی که بسیار بی منطق بودند و محلی از اعراب نداشتند. وزیر بهداشت، نقدی با نام "خطر بزرگ پخش یک کمدی برای جامعه پزشکی ایران"  نیز به نگارش درآورد.

سازمان نظام پزشکی نیز این فیلم را فیلم هتاکانه نامید و متولی برگزاری تجمع و اعتراض شد.

نتیجه: فیلم "در حاشیه" که فیلمی کاملا طنز و گویای واقعیات دنیای پزشکی در ایران بود با فشار پزشکان، سازمان نظام پزشکی و وزیر بهداشت متوقف شد.

 

لرها

فیلم "سرزمین کهن" پخش سال 1392نام یک مجموعه تلویزیونی ایرانی می‌باشد که به بررسی وقایع تاریخ سیاسی-اجتماعی ایران از سال ۱۳۲۰ تا پیروزی انقلاب اسلامی در بستر زندگی پسری نوجوان می‌پردازد. این فیلم تاریخی با هزینه میلیاردی ساخته و آماده پخش شد.

موجی از اعتراضات در مناطق بختیاری‌نشین، در استان‌های خوزستان، چهارمحال و بختیاری، اصفهان و لرستان، همچنین شخصیت‌های تاثیرگذار در پی داشت.

70 نفر از نمایندگان استانهای خوزستان، چهارمحال و بختیاری، لرستان، اصفهان و استانداران مربوطه و ائمه جمعه به پخش این فیلم اعتراضات شدیدالحنی کردند. سایتها و مطبوعات محلی نیز به همراهی با مردم و جهت دادن به اعتراضات پرداختند. 

وزیر کشور، رئیس صداوسیما و کارگردان فیلم از مردم عذرخواهی و دلجویی کردند. همچنین بزرگداشتها و تقدیر و تشکرهایی برای قوم بختیاری گرفته شد.

نتیجه: پخش این فیلم طی چند قسمت اول متوقف گردید.

روانشناسان

فیلم "ساختمان پزشکان" نام یک مجموعه طنز تلویزیونی است که در سال 1390 در 57 قسمت از شبکه 3 پخش شد.

همزمان با پخش قسمت‌های آغازین، اعتراض‌ها به این سریال شروع شد. روان‌شناسان، محوریت این انتقادات را تشکیل می‌دادند و به نشان دادن کاراکتری مثل «دکتر نیما افشار» انتقاد داشتند. تا جایی که رئیس انجمن روانپزشکان آن زمان، گفته بود انجمن روانپزشکان قصد دارد بیانیه‌ای علیه این سریال صادر کند که در نهایت این اتفاق رخ نداد.

نتیجه: این قشر تحصیلکرده با وجود مخالفتهای فراوان، موفق به توقف پخش فصل اول این سریال نشدند ولی جلوی ساخت فصل دوم این سریال را گرفتند و عوامل صداوسیما را بیسوادی و توهین متهم کردند.

اصفهانیها

فیلم "در مسیر زاینده‌رود" نام یک مجموعه تلویزیونی به کارگردانی حسن فتحی است که برای پخش در شبکه 1 در ماه رمضان سال ۱۳۸۹ تولید شده‌است.

مردم اصفهان به این فیلم اعتراض کردند و متعاقب آن استاندار، نمایندگان و اعضای شورای شهر اصفهان نیز اعتراضات تندی به این سریال و کارگردان وارد کردند و رئیس صداوسیما، کارگردان و بازیگران این مجموعه تلویزیونی را مجبور به عذرخواهی کردند و پخش این فیلم متوقف شد.

خانه مطبوعات اصفهان و خبرنگاران اصفهانی خواستار برگزاری مناظره با عوامل این فیلم شدند.

نتیجه: این فیلم با عذرخواهی عواملش از مردم اصفهان متوقف شد.

ایرانیها

فیلم 300 ، یک فیلم فانتزی اکشن آمریکایی است که در سال ۲۰۰۷ ساخته شده است. فیلم داستان نبرد ترموپیل که بین سپاه هخامنشی و شهرهای یونان رخ داد را روایت می کند.

ایرانیان اقدام به برپایی یک طومار اینترنتی علیه ساخت و نمایش این فیلم کردند که تا پایان زمان جمع‌آوری امضا، بیش از پنجاه هزار امضای مجازی برای آن جمع شده بود. تعداد زیادی از وبلاگ‌نویسان ایرانی، اقدام به ایجاد یک بمب گوگلی زدند. به این ترتیب، وبگاهی که توسط ایرانیان برپا شده بود و در آن ابعاد مختلف اعتراض ایرانیان به چشم می‌خورد، در صفحه اول جستجو به دنبال نام این فیلم در گوگل دیده می‌شد.

خانه سینما در روزهای پایانی سال ۱۳۸۵ در نامه‌ای اقدام هالیوود در دنیای کوچک سینما را محکوم کرد. گروه فیلم و سینمای فرهنگستان هنر هم در نامه‌ای به یونسکو، تولید و پخش فیلم سیصد را «مخرب‌تر از تخریب بناها و آثار ارزشمند مرتبط با میراث تمدنی ملل و اقوام» خواند.

مازندرانیها

فیلم "پایتخت" به کارگردانی سیروس مقدم مجموعه سریالی است که از نوروز ۱۳۹۰ از شبکه ۱ سیما پخش شد. در ایام نوروز سال ۱۳۹۲ نیز پایتخت ۲ پخش شد. پایتخت ۳ نیز در سال ۱۳۹۳ پخش شد و پایتخت ۴ در رمضان ۱۳۹۴ پخش می‌شود.

مازندرانیها به مخالفت با پخش این فیلم برخاستند و به ایجاد کمپینها و تشکلهای اعتراضی برخاستند.

در عوض، استاندار فعلی و قبلی، دبیر مجمع نمایندگان و شوراها از عوامل این فیلم تعریف و تمجید کردند، رسانه های محلی نظیر مازندنومه نیز چاپلوسی از کارگردان این فیلم را به شیوه­ای بسیار زشت به نهایت ممکن انجام دادند. بازیگران کانال استانی برای ابراز وجود در شبکه های ملی، بصورت مجانی در این فیلم نقش بازی کردند که اغلب خود این افراد نقش اصلی در تمسخر زبان و فرهنگ مازندرانی داشتند.

رئیس صداو سیما و مسئولین نظام از ساخت سریهای بعدی این فیلم حمایت کردند.

نتیجه: اعتراض مردم به جایی نرسید و مسئولین کشوری از ساخت فصلهای بعدی این فیلم حمایت کردند. به تبع ساخت این فیلم، در دیگر فیلمها و شبکه­ها نیز به تمسخر فرهنگ و زبان مازندرانی پرداختند و در باور مردم دیگر استانها نیز مردم مازندران به نوعی احمق، لوده و کودن نقش بستند و همچنین نوعی عدم اعتمادبنفس و خود کم پنداری در باور خود مردم مازندران نشست.

 

نتیجه کلی:

هر برداشتی از این مقاله آزاد است.

درخواست:

خواهشمندم نسبت به فرهنگ، زبان و سرزمینتان احساس مسئولیت کنید.

 

مراجع:

http://www.asriran.com/fa/news/429860/

http://vom.ir/sarasari/posts/50453

http://fararu.com/fa/news/252122/

http://www.bbc.com/persian/arts/2015/11/151109_l51_fitileh_sarafraz_irib

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86_%DA%A9%D9%87%D9%86

http://www.tabnak.ir/fa/news/487882/

https://www.tabnak.ir/fa/news/487905/

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%B1%D8%B2%D9%85%DB%8C%D9%86_%DA%A9%D9%87%D9%86

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D8%B3%D8%A7%D8%AE%D8%AA%D9%85%D8%A7%D9%86_%D9%BE%D8%B2%D8%B4%DA%A9%D8%A7%D9%86_%28%D9%85%D8%AC%D9%85%D9%88%D8%B9%D9%87_%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C%29

http://www.aftabir.com/news/view/2010/aug/31/c5c1283237716_art_culture_media_serial.php/

http://anjoman.tebyan.net/newindex.aspx?pid=17257&threadid=220717&pageindex=3

https://fa.wikipedia.org/wiki/%DB%B3%DB%B0%DB%B0_%28%D9%81%DB%8C%D9%84%D9%85%29

https://fa.wikipedia.org/wiki/%D9%BE%D8%A7%DB%8C%D8%AA%D8%AE%D8%AA_%28%D9%85%D8%AC%D9%85%D9%88%D8%B9%D9%87_%D8%AA%D9%84%D9%88%DB%8C%D8%B2%DB%8C%D9%88%D9%86%DB%8C%29

 

 


برچسب ها: فیلم ، فیتیله ، ترک ، قومیت ، مازندران ، پایتخت ،
آخرین ویرایش: سه شنبه 19 آبان 1394 08:57 ب.ظ

 
دوشنبه 7 دی 1394 11:06 ب.ظ
سلام
مطالب جالب و قشنگی نوشتید
لطفا در گروه مخالفان پایتخت در فیس بوک نشر دهید.
در فیس بوک گروه مخالفان پایتخت را جستجو کنید
مازندران گیلان
سلام
تشکر از لطفتان، تمام فکرم احیای مجدد اعتماد بنفس و خودباوری در بیم مردم کاسپین است.
تمام مطالب این وبلاگ در گروه مخالفان پایتخت انتشار یافته است.
همچنین شما نیز با انتشار مطالب وبلاگ ، تعداد خواننده ها را بیشتر کنید تا مردم بیشتری به آگاهی برسند.
شنبه 7 آذر 1394 12:17 ب.ظ
با معرفی گردنه حیران گیلان بروز هستم ، تشریف بیاورید
پنجشنبه 21 آبان 1394 11:31 ب.ظ
چقدر زیبا نوشتید.متاسفانه کار از کار گذشته و مابه عنوان مردمی سفیه و کم عقل معرفی شدیم. وقتی دنیا مشغول ساختن سیصد برای تمسخر ما ایرانی هاست، ما باساختن سریال و جک های قومیتی همدیگه رو مسخره می کنیم.سریال پایتخت نمونه یک جک قومیتی سخیفه و علت این که طرفداران زیادی داره اینه که متاسفانه سلیقه مردم ما در حد جک های قومیتی پایین ومده.
مازندران گیلان
وقتی که کشورم با ساختن فیلم پایتخت، نژاد- زبان و فرهنگ قومم رو مسخره میکنه، من هم از ساختن فیلم سیصد برضد پارسها خوشحال میشوم. و پارسها را بربر میدانم.
اینست قانون نیوتن (عمل و عکس العمل)
متاسفانه آنهایی که راس کار هستند نمیفهند که اینگونه فیلم ها منجر به تجزیه ایران میشود.
پنجشنبه 21 آبان 1394 07:51 ب.ظ
دقیقا چرا نمی دونم کارگردان داره تو چشم ما داره به فحاشی می کند بعد به مردم می گم دارند ما را مسخره می کنند میگویند نه یا اگر قبول کردند می گویند چی از دست ما بر می آید اعتراض رسیدن قوم کاسپین به جایگاه اصلی اش
مازندران گیلان
متاسفانه عدم اعتماد بنفس- عدم خودباوری و عدم احساس مسئولیت در بین مردم کاسپین موج میزنه.
چهارشنبه 20 آبان 1394 11:20 ب.ظ
عالی بود اما کو گوش شنوا
مازندران گیلان
تشکر از شما.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر