تبلیغات
نجات و احیای سرزمین کاسپین - تکامل برنج کاری

تکامل برنج کاری

جمعه 15 مرداد 1395 07:57 ب.ظنویسنده : مازندران گیلان

 

تکامل برنجکاری

کشت برنج عالیترین نقطه از کشاورزی است بدین خاطر که از تمامی کارهای کشاورزی پیچیده تر است و ابزار آلات خاصی را می طلبد. ابزارآلاتی آهنی که بوته ها و درختان را ریشه کن کند، مرز و سامون بوسیله بیل و گرباز درست شود، بوسیله ورزا و ازال زمین شخم زده شود بوسیله بلو کلوخها ریز شود، بوسیله دره تراشیده شود، بوسیله اسب و فیه شالی از بینج جدا شود و بوسیله اودنگ پوسته از برنج جدا شود.کشاورزان مکررا روشهای خود را تکامل بخشیده اند  سعی کرده اند با استفاده از امکانات ابداعی کار را رونق بخشیده اند و سختی کار را سهل تر کرده اند.

ولی در سالهای اخیر کشت مجدد برنج در دستور کار کشاورزان قرار گرفت. این چرخه به همت کشاورزان ایجاد شده است، آنان که بدون هیچگونه سوادی، برنج را به تکامل میرسانند. از 18 سال پیش به این طرف، زمان برداشت برنج به جلو رفته است  و زمان خزانه گیری(تیمجار) از بهار به زمستان منتقل شده است تا زمان کافی برای کشت مرحله دوم برنج محیا باشد.

همچنین بطور تجربی یاد گرفته اند که تا قبل از نیمه مرداد باید نشاکاری را انجام داده باشند تا ریسک به پایینترین حد خود برسد. کشاورزان این کار تجربی را با همت خرد جمعی انجام دادند و به تکامل رساندند.

جالب است که جهاد کشاورزی و تجصیلکرده های کشاورزی این کار را بیهوده و بدور از اصول میدانستند و از هیچ کوششی برای نابودی و تحقیر کشاورزان فروگذار نکردند. تا بدانجا که در سال قبل جهاد کشاورزی درصدد ممنوعیت کشت مجدد برنج برآمد. ارگانهایی مثل جهاد کشاورزی مثل زالویی برپای کشاورزان چسبیده است و خونشان را میمکد. کمباینهایی که قیمتشان حداکثر 15 میلیون تومان است را به 60 میلیون تومان میفروشد. همچنین سایر ادوات کشاورزی را با 5 برابر قیمت به فروش میرساند تا برای خود و اربابانشان سود هنگفتی را به ارمغان بیاورند. همچنین با واردکردن برنجهای آلوده و میکروبی هم به شیوع انواع بیماریها دامن میزنند و هم حاصل دسترنج کشاورزان را به قیمت پایین به تاراج میبرند.

نمایندگانی که اصلا به فکر کشاورز نیستند و با دروغ خود را حامی کشاورزان میدانند آنان که برای خود بنر میزنند تا کار ناصوابشان را موجه جلوه دهند.

همه گروهها و اقشار جامعه از مهندس تا معلم و همگی دارای خدمات اجتماعی هستند و در قانون برایشان حقوقی قائل شده اند؛ بیمه میشوند، بازنشستگی دارند، حقوق ثابت دارند، قانون برایشان "قانون کار" نوشته است. تحریم ، جنگ ، آبوهوا، تاثیری بر کاهش درآمدشان ندارد. هرکس غیر از کشاورز میتواند با استفاده از فیش حقوقی، از بانک وام بگیرد. برای فرهنگیان محل اسکان در نظر گرفته اند در شهرهای مختلف. ولی کشاورز از هیچ یک از این خدمات بهره ای نبرده است. خود رو پای خود ایستاده است و در تکامل است.

تنها 10 درصد از حمایتی که از خودروسازی شده بود از کشاورزی شده بود مازندران به تنهایی برای خودکفایی کشاورزی ایران کافی بود. شرکتهای خودروسازی که با سن بیش از 60 سال هنوز تکاملی نکرده اند و در دوران کودکی بسر میبرند. دولت برای محصولات بی کیفیت خودروسازی داخلی، جلوی واردات را گرفته است و بانکها را مجبور به وام دادن به مردم کرده است. ولی برای محصولات کشاورزی (برنج) درجه یک شمال هیچگونه ابزارهای حمایتی وضع نکرده است.

با تمام این تفاسیر کشاورز و برنج زنده است تا وقتی مازندران زنده است. کشاورزانی که کمترین بهره را از منابع پولی کشور میرند و بیشترین سوددهی را دارند.


زنده باد کشاورزان مازندران ، گیلان و گلستان


آخرین ویرایش: جمعه 15 مرداد 1395 09:17 ب.ظ

 
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر